[ Новини | Преподаватели | Публикации | Бакалаври | Магистри | Докторанти ]
Основана 1902 г.
Ръководител: Доц. д-р Димитър Златинов
Стратегия за развитие на професионално направление 3.8. Икономика (2019 – 2024)
КАТЕДРА “ИКОНОМИКА”
Катедра “Икономика”, с наименование “Политическа икономия”, е формирана през 1902 г. , като и преди това стопански науки са преподавани в рамките на Юридическия отдел на Висшето училище в София. Курсове по теоретична икономика са четени от изявени нейни членове като: проф. Г. Данаилов, проф. Д. Мишайков, проф. С. Демостенов, проф. Ал. Цанков, а по-късно и от проф. Т. Владигеров, проф. Ж. Натан, проф. Е.Каменов и др.
През 50-те години на ХХ в. Катедрата е в структурата на Юридическия факултет, а по-късно е обособена като самостоятелно звено с ранг на факултет и дълги години е ръководена от проф. Н. Попов.
След възстановяването на Стопанския факултет през 1991 г. катедра “Икономика” е сред основните структурни звена и е водеща в обучението на студентите от специалност “Икономика и финанси”, както и в магистърските програми "Икономика и право", "Митнически и данъчен контрол" и "Икономика и финанси" (неспециалисти). Катедрата е акредитирана и за обучение в образователна и научна степен "доктор" в докторска програма "Политическа икономия".Тя осигурява преподаването на фундаментални курсове по обща икономическа теория (микроикономика, макроикономика и международна икономика) и икономически теории, както и по функционални дисциплини като икономика на труда, приложен макроикономически анализ, анализ на паричната политика, теория и управление на инвестициите, стопанска политика, икономически анализ на правото и др. Наред с това тя обслужва обучението по икономическите дисциплини в редица други факултети на Университета– Юридическия факултет, Философския факултет, Геолого-географския факултет, Факултет по педагогика и др.
Към катедрата дълги години функционира научен семинар, посвете на проблемите на икономическото развитие на България. Интерес към него проявяват както преподавателите и студентите от Стопанския факултет, така и учени от други институции и представители на практиката.
Преподавателите от катедрата участват в редица национални и международни изследователски проекти, сред които през последните години: Публично-частното партньорство в икономическата политика на България; Икономически, финансови и социални аспекти на влиянието на застаряването на населението в Европа; Национална стратегия за регионално развитие; Национална оперативна програма за регионално развитие; Гражданското образование в България и др.
Тържествена научна сесия по повод 20-годишнината от възстановяването на Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" - София, 23 ноември 2010г.:
Т. Седларски: "Професор Георги Данаилов - предвестник на институционализма в България" (pdf)